Instalacja Apache, PHP, MariaDB/MySQL (LAMP/XAMPP)
Przed rozpoczęciem przygody z tworzeniem stron i skryptów, warto zainstalować na swoim komputerze serwer http, serwer bazy danych - MariaDB/MySQL lub PostgreSQL oraz PHP. Usprawni to testowanie skryptów, ponieważ nie będzie konieczności wysyłania ich za każdym razem na serwer ftp. W niniejszym artykule przedstawię instalację AMP dla systemu opartego na Linuksie. Instalacji na Windows nie trzeba opisywać, ponieważ jest prosta.
Instalacja XAMPP
Aby zainstalować Apache, MariaDB/MySQL i PHP dla systemu Windows, pobierz instalator XAMPP z tej strony. XAMPP to łatwy w instalacji pakiet, zawierający serwer Apache, bazę danych MariaDB, PHP oraz Perl przeznaczony właśnie dla tego systemu. Po pobraniu instalujemy jak każdą inną aplikację. Jeśli potrzebujesz serwera, bazy danych i PHP tylko do testowania stron i skryptów, możesz skorzystać właśnie z takiego pakietu.
Instalacja LAMP na Linuksie
Przechodzimy do instalacji LAMP na Linuksie - będzie to instalacja z repozytoriów.
Instalacja na Debianie i systemach na nim opartych
- sudo apt-get install apache
- sudo apt install mariadb-server
- sudo apt-get install php libapache2-mod-php php-mysql
Po zainstalowaniu powyższych pakietów uruchom skrypt: sudo mysql_secure_installation, który poprosi Cię o ustawienie hasła dla użytkownika root bazy danych. Na pierwsze pytanie odpowiedz N, w kolejnym kroku podaj hasło dla użytkownika root bazy danych (nie myl z użytkownikiem root systemu). Na następne pytanie odpowiedz N, aby podane hasło zostało zachowane. Na kolejne pytania odpowiedź Y.
Jeśli instalacja pakietów przebiegła pomyślnie, Apache powinien już działać. Wpisz w przeglądarce adres http://localhost, aby sprawdzić działanie serwera. Jeśli pojawiła się domyślna strona "Apache Debian Default Page", oznacza to, że Apache działa. Jeśli zaś wyświetla się standardowa informacja o niedostępności serwera lub błędnym adresie, zrestartuj Apache poleceniem: sudo systemctl restart apache2.
Tworzymy katalog roboczy
Katalog roboczy to przestrzeń dla Twoich projektów. W katalogu domowym tworzmy katalog public_html:
mkdir public_html, następnie przechodzimy do tego katalogu:
cd /home/Twoja nazwa użytkownika/public_html i tworzymy w nim katalog dla pierwszego projektu o nazwie jaka nam pasuje. Możesz od razu utworzyć w katalogu projektu testową stronę index.html z obojętnie jaką zawartością.
Konfiguracja wirtualnego hosta
Świeżo po zainstalowaniu Apache dostępny jest domyślny wirtualny host: /etc/apache2/sites-available/default, który przekierowuje wszystkie żądania http://localhost na katalog /var/www/ - to właśnie tam mamy plik html z domyślną stroną Apache2.
Otwórz plik /etc/apache2/sites-available/default, zmień ścieżki na katalog /home/Twoja nazwa użytkownika/public_html i zrestartuj serwer: sudo systemctl restart apache2. Od teraz wszystkie żądania http://localhost, prowadzić będą do katalogu /home/Twoja nazwa użytkownika/public_html. Wystarczy sobie dla każdego projektu tworzyć podkatalog, aby uzyskać wygodny dostęp na poziomie: http://localhost/katalog_projektu.
Osobny wirtualny host dla każdego projektu
Rozwiązanie jednego virtual hosta, czyli to przedstawione powyżej jest wygodne i w zupełności wystarczy. Jeśli jednak chcesz tworzyć osobny host (adres) dla każdego projektu, czytaj dalej.
Zacznijmy od skopiowania pliku:/etc/apache2/sites-available/000-default.conf do katalogu /etc/apache2/sites-enabled: cp /etc/apache2/sites-available/000-default.conf /etc/apache2/sites-enabled/domena.loc zmieniając jednocześnie nazwę skopiowanego pliku na domena.loc. Oczywiście nazwę domena.loc zmieniamy na adekwatną do projektu np. sklep.loc. W kolejnym kroku otwieramy plik /etc/apache2/sites-enabled/domena.loc i zmieniamy w nim następujące pozycje:
- Na początku zmieniamy dyrektywę ServerAlias domena.localhost na ServerAlias domena.loc
- DocumentRoot /var/www/ zmieniamy na
DocumentRoot /home/Twoja nazwa użytkownika/public_html/domena.loc/ - <Directory /var/www/> zmieniamy na
<Directory /home/Twoja nazwa użytkownika/public_html/domena.loc/> - ErrorLog /var/log/apache2/error.log zmieniamy na
ErrorLog /home/Twoja nazwa użytkownika/public_html/domena.loc/logs/error.log - CustomLog /var/log/apache2/access.log combined zmieniamy na
CustomLog /home/Twoja nazwa użytkownika/public_html/domena.loc/logs/access.log combined - Restartujemy Apache: poleceniem sudo systemctl restart apache2
Pozostaje jeszcze dopisanie nazwy hosta do pliku /etc/hosts - czyli dopisujemy nasz adres domena.loc w wierszu z adresem IP 127.0.0.1. Dla każdego nowego hosta musimy pamiętać o dopisaniu jego nazwy do pliku /etc/hosts. Kolejne hosty dla danego IP dopisujemy bez IP oddzielając je od siebie spacjami, np: 127.0.0.1 sklep.loc blog.loc.
Pora na napisanie pierwszego skryptu w celu sprawdzenia, czy nasz wirtualny host poprawnie przekierowuje na wcześniej utworzony katalog roboczy. Tradycyjne "Hello World!" będzie wskazane. Plik zapisujemy w katalogu roboczym np. domena.loc. W przeglądarce wpisujemy adres do naszego pliku: http://domena.loc/test.php. Jeśli serwer i PHP działają poprawnie, wyświetli się czysty tekst "Hello World!".
Komentarze
Prześlij komentarz
Dzięki za komentarz!