Optymalizacja WordPressa cz.1 (strona błędu 404)
WordPress choć przyjazny użytkownikowi dzięki łatwemu zarządzaniu treścią poprzez przyjazny pulpit administratora oraz łatwemu tworzeniu motywów jest dość zasobożerny. Można to zauważyć szczególnie przy dużym ruchu na stronie i źle zoptymalizowanemu motywowi lub wtyczce. W tym artykule postaram się przybliżyć stosowanie dobrych praktyk, które przyśpieszą Twoją stronę na WordPressie i zmniejszą obciążenie serwera. Artykuł ten poświęcony jest tylko optymalizacji strony błędu 404. Inne zagadnienia poruszane będą w kolejnych częściach.
Strona błędu 404 w WordPressie wyświetlana jest zawsze wtedy, gdy nie może on pobrać postu, załącznika kategorii lub tagu dla danego zapytania. Strona ta zazwyczaj nie różni się niczym innym od głównego szablonu strony poza tytułem oraz odpowiednim komunikatem. To znaczy, że posiada ona wywołania tych funkcji, z których korzystają szablon postu, strony itd. Osobiście uważam, że to zła praktyka. Strona błędu 404 powinna odróżniać się od głównego szablonu strony, ale nie chodzi tu tylko o wygląd. Chodzi tu również o odciążenie serwera zbędnymi na tej stronie funkcjami API WordPressa. A zatem jak powinna być zbudowana strona błędu 404? Najlepszym rozwiązaniem będzie prosta, ale ładna strona statyczna. W treści takiej strony umieszczamy odpowiedni komunikat, jakiś obrazek, link do strony głównej oraz wedle uznania formularz wyszukiwarki i wystarczy. Strona taka wygeneruje minimalne obciążenie, co da się zauważyć przy dużej ilości jej wywołań.
Podsumowując, szablon strony błędu 404 to plik różniący się od głównego szablonu strony pod względem wyglądu i kodu. W szablonie tym najlepiej nie umieszczać funkcji wp_head
i wp_footer
. Informacje takie jak tytuł i komunikat najlepiej wpisać "na sztywno". Umieszczenie wyszukiwarki jest wskazane. Ze stosowania dużej ilości grafiki też można zrezygnować. Wystarczy ciekawy obrazek z motywem błędu 404.
Komentarze
Prześlij komentarz
Dzięki za komentarz!